A zamatos, húsos, lédús szilva kalóriaszegény, nem tartalmaz telített zsírokat, ám vitaminokban, ásványokban és más összetevőkben gazdag, amik hozzájárulnak az egészség fenntartásához. A szilvát hashajtóként használják, mert a benne lévő olyan összetevők, mint a rost, a szorbit és a szatén elősegítik az anyagcserét. A szilva kiváló C-vitaminforrás, hatékony antioxidáns. A C-vitamin segíti a szervezetet a rák, a gyulladások és a szabadgyökök elleni harcban.
Az A-vitaminnak jótékony hatása van a látásra, a bőrre és a nyálkahártyák egészséges megőrzésére. A tanulmányok következtetései szerint, ez a vitamin véd a tüdőrák és a rák szövődményei ellen.
A szilva gazdag olyan ásványi anyagokban, mint a kálium, vas és fluorid. A vasnak vörösvérsejtképző hatása van; a kálium pedig a sejtek és a testnedvek fontos összetevője, ami szabályozza a szívverést és a vérnyomást. Gazdag olyan B-vitamin komplexekben, mint a niacin, a B6-vitamin és a pantoténsav, ezek együttese elősegítik a szervezetben a proteinek és a zsírok anyagcseréjét. K-vitamint is tartalmaz, ami fontos a véralvadáshoz, a csontok fejlődéséhez és az Alzenheimer-kórban szenvedő betegek gyógyításához.
A lekvárok elkészítéséhez erdei és házi termelésű gyümölcsöket használnak, cukorral édesítik, hideg és meleg dunsztban tartósítják.
Hatásai:
- erősíti az immunrendszert
- hashajtó, segíti az emésztést
- tisztító, méregtelenítő hatással bír
- javítja, erősíti a látóidegeket
- segít a csontok fejlődésében
- szabályozza a szívverést és a vérnyomást
Száraz, sötét helyen, szobahőmérsékleten tárolandó.