Manapság a kutatók is sorra fedezik fel a rózsa jótékony élettani hatásait, melyet például a közérzetre és a hormonháztartásra gyakorol. Antibakteriális és gyulladásgátló, valamint vérzéscsillapító hatásai is jól ismertek. Előszeretettel alkalmazzák illóolajként az aromaterápiában, ilyen formában különféle légúti és tüdőbetegségek kiegészítő kezeléseként hasznos, valamint csillapítja a szorongást, rossz közérzetet.
A rózsa megnyugtatja a szívet és az idegeket, javítja a kondíciónkat.
A növényből készült rózsalekvár is csodákra képes. Megnyugtatja még a dühös embereket is, elég egy-két kanállal belőle, és nyoma sem marad a feszültségnek. Pozitív hatást gyakorol a sejtregenerációra és táplálja a szöveteket.
A bioboltokban megvásárolható rózsavizet használhatjuk ételek fűszerezésnél is. A rózsaesszenciát, ami jóval koncentráltabb a rózsavíznél, borogatásra, menstruációs problémákra, szédülésre, fej-, és torokfájásra valamint depresszióra alkalmazzák.
A lekvárok elkészítéséhez erdei és házi termelésű növényeket használnak, cukorral édesítik, hideg és meleg dunsztban tartósítják.