Bár a csalán szó hallatára biztosan nem kellemes dolgok ugranak be először, de itt nincs mitől tartanod: Halasági Csibi Csalán teánkkal csak gyógyulhatsz!
Egyik legjobb vértisztító növény, feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket. A vesét fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások, reumatikus megbetegedés kezelésére.
A vese- és hólyagkő képződésre hajlamosaknak érdemes rendszeresen csalánteát fogyasztaniuk, mert segítségével még idejében kiválasztódik a homok. Tisztító, összehúzó hatásának gyomor- és bélhurut esetén is hasznát vehetjük. Teája élénkítő hatású, sok vitamint és ásványi anyagot (pl. vasat) tartalmaz.
Népies nevei: csóvány, csólyány, csollán, csillán. Magyarországon kb. 50 fajta csalán található, azonban gyógyászati szempontból a nagy csalán (Urtica dioica) a legtöbbször alkalmazott gyógynövény.
A csalán ,,tüzes" növény, ezt mutatja a latin elnevezése. Az Urtica szó a latin Uro= égni szóból származik. A csalán rendkívül gazdag hatóanyagok tárházzal rendelkezik.
Hatásai:
- erősíti az immunrendszert
- élénkítő
- vértisztító
- tisztító, méregtelenítő hatással bír
- enyhíti a megfázásos, illetve légúti megbetegedések tünetei
- ízületi, reumatikus megbetegedések hatékony ellenszere
Száraz, sötét helyen, szobahőmérsékleten tárolandó.
Használata:
1-2 teáskanálnyi teafüvet leforrázzunk 250 ml vízzel, lefödjük és 10-15 perc után leszűrjük. Száraz helyen, üveg edényben vagy tasakban visszazárva tároljuk.